Wszystko co musisz wiedzieć o stosowaniu opatrunków silikonowych

Wszystko co musisz wiedzieć o stosowaniu opatrunków silikonowych

Kiedy należy rozpocząć leczenie silikonem?

Każda tworząca się blizna wymaga regularnego nawilżania (kosmetyki a najlepiej dedykowane produkty np. ALHYDRAN). Jeśli proces tworzenia blizny przebiega prawidłowo (i nie mamy czynników ryzyka) można na tym poprzestać.

Bezwzględnie należy zastosować opatrunek (lub żel) silikonowy, jeśli po kilku tygodniach (od 4 do 7) blizna będzie wyglądała tak jak na poniższym zdjęciu:

Początek przerostu blizny

Jednak na leczenie nigdy nie jest za późno. Nawet utrwalone blizny znacząco poprawiają swój wygląd po terapii silikonem.

Więcej o czynnikach ryzyka przeczytasz w tym miejscu.

 

Jak długo powinno trwać leczenia opatrunkiem z silikonu?

Silikon można stosować po wygojeniu rany, czyli po odpadnięcie strupków i ustąpieniu: sączeń oraz krwawień z rany.

Minimalny zalecany okres terapii wynosi 3 miesiące dla ran świeżych i pół roku dla blizn utrwalonych. Wg zaleceń, zawsze należy kontynuować terapię silikonem przez minimum 3 miesiące. Nawet jeśli szybciej uzyskamy satysfakcjonujący efekt, chodzi o jego utrwalenie.

Właściwa terapia blizny opatrunkiem silikonowym polega na codziennym noszeniu go przez minimum 20 godzin dziennie, tak aby zakrywał całą bliznę z minimum 1-dno centymetrowym marginesem. 

Należy pamiętać, że tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń medycznych może przynieść pożądany efekt terapeutyczny. Stosowanie opatrunków niezgodnie z zaleceniami to zwykle zmarnowane pieniądze.

Jeśli chcesz zapobiec nieprawidłowemu bliznowaceniu rany, pamiętaj, że decydujesz się na minimum trzymiesięczną terapię.

Jeśli leczysz istniejącą bliznę przerostową lub bliznowiec, pamiętaj, że decydujesz się na minimum sześciomiesięczną terapię.

Jeśli przerwiesz terapię zbyt wcześnie, lub będziesz nosić opatrunek nieregularnie, nie uzyskasz pożądanego efektu.

 

Rodzaje silikonu do terapii blizn:

1. Jednorazowe opatrunki(plastry) silikonowe (BAPSCARCARE T i prawie wszystkie dostępne na polskim rynku podukty)
2. Wielorazowe, możliwe do mycia opatrunki silikonowe (Scarban, BAPSCARCARE S)
3. Żele silikonowe (BAPSCARCARE Gel)

Do ran na tułowiu i kończynach (w tym po cesarskim cięciu) żele nie są optymalnym wyborem, lepszym rozwiązaniem będzie opatrunek. Żel sprawdzi się najlepiej na twarzy, szyi i na skórze stawów.

Różnice w stosowaniu opatrunków jedno- i wielorazowych

Nie powinno się ponownie przyklejać opatrunków jednorazowych (BAPSCARCARE T i większośc dostępnych w Polsce produktów). Takie opatrunki nosimy bez zdejmowania dopóki trzymają się na skórze (typowe produkty zwykłe do 3-5 dni, BAPSCARCARE T do 7 dni). Nie zdejmuje się ich nawet do kąpieli- produkty dobrej jakości (jak ten z naszej oferty) są wododporne. BAPSCARCARE T na tle wyrobów konkurencyjnych, wyróżnia się trwałością i niezwykłą w swojej klasie elastycznością, przez co może być stosowany w okolicach, gdzie skóra podlega naprężeniom (fałdy skórne, kończyny blisko stawów, okolice łopatek).

Scarban i BAPSCARCARE S to opatrunki wielorazowe. Idealne do stosowania na tułowiu i kończynach (ale nie bezpośrednio na skórze stawów). Można je zdejmować i ponownie przyklejać w dowolnym momencie. Opatrunki te dają się łatwo myć delikatnym mydłem i mogą być zastosowane ponownie po wysuszeniu (zostawiamy opatrunek do wyschnięcia stroną aktywną do góry).

UWAGA: Nigdy nie wycieramy aktywnej strony umytego lub zmoczonego opatrunku (pozostawiamy ją do wyschnięcia).

Typowe opatrunki wielorazowe można stosować przez 2-4 tygodnie (BAPSCARCARE S- 4-5 tyg., Scarban- 6-8 tyg.). Mimo wyższej ceny jednostkowej, są zwykle bardziej ekonomiczne w użyciu od produktów jednorazowych.

Dzielenie opatrunków (plastrów)

Każdy opatrunek można podzielić (dotyczy także produktów przyciętych fabrycznie do danego typu rany np. Scarbanu). Jednak w przypadku ran po cesarskim cięciu, warto pamiętać, że zazwyczaj mają one kształt łuku lub odwróconej litery C. Taki właśnie kształt ma Scarban- jest on idealnie dopasowany do większości blizn, powstających w wyniku rutynowego, powtarzalnego zabiegu. Często stosowane prostokątne opatrunki 30/5 cm, nie są optylmane dla zachowania zalecanego marginesu terapeutycznego (chyba że blizna jest zbliżona kształtem do linii prostej).

dopasowanie do blizny

Rany pooparzeniowe, pourazowe lub powstałe w wyniku innych zabiegów, zazwyczaj wymagają dobrania lub nawet docięcia opatrunku do optymalnego rozmiaru. Opatrunki BAPSCARCARE dostępne są w wielu rozmiarach, co ułatwa ich dobór do konkretnej blizny.

Optymalny efekt terapeutyczny uzyskasz zachowując więcej niż 1 cm (a najlepiej ~2cm)  odstępu pomiędzy brzegiem rany a krawędzią opatrunku.

Dodatkowe mocowanie opatrunków silikonowych                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

Właściwości terapeutyczne opatrunku silikonowego utrzymują się tak długo, jak długo wykazuje on właściwości adhezyjne (sam się utrzymuje na skórze). Po utracie tych właściwości opatrunek należy wymienić. Jeśli opatrunek nie utrzymuje swoich właściwości adhezyjnych przez okres deklarowany przez producenta, oznacza to że prawdopodobnie nie jest odpowiedniej jakości. Jeśli jednak warunki anatomiczno-fizjologiczne (silne pocenie, głębokie fałdy skórne) powodują, że opatrunek odpada mimo zachowania właściwości adhezyjnych można go umocować (najlepiej bandażem, lub bielizną kompresyjną)

 

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Nie istnieją bezwzględne przeciwskazania. Jeśli stosujesz Scarban lub BAPSCARCARE, Twoja skóra ma kontakt wyłącznie z czystym, medycznym silikonem. Ten zaś jest związkiem krzemu, wodoru, węgla i tlenu. W opatrunku nie ma więc żadnych alergenów.

Czasami na początku terapii może wystąpić dyskomfort, który mija gdy skóra przyzwyczai się do opatrunku (zazwyczaj po kilku dniach)

 
G
M
T
Y
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków
 
 
Opcje : Historia : Opinie zwrotne : Donate Zamknij


Produkty powiązane

Copyright © 2021 Quadropharm.pl, wszystkie prawa zastrzeżone.