10 najczęstszych błędów w leczeniu silikonem

10 najczęstszych błędów w leczeniu silikonem

Jeśli leczysz bliznę silikonem i chcesz osiągnąć dobry efekt terapeutyczny, weź sobie do serca tych dziesięć anty-przykazań...
Przedstawiamy listę dziesięciu częstych błędów, które mogą prowadzić do niepowodzenia terapii blizn przerostowych.

 

1. Wcieranie żelu silikonowego w skórę

Wcierając żel - ścierasz żel, sprawiasz, że nie będzie działał, najlepiej nakładaj żel jednym ruchem. Z żelu nic się nie wchłania, nie ma po co go wcierać (1).

2. Brak depilacji skóry przed zastosowaniem opatrunku adhezyjnego

Zawsze jeśli to możliwe staraj się depilować skórę przed terapią silikonem (nie dotyczy żelu). Włosy, które przyklejają się do silikonu, niszczą opatrunek i zmniejszają jego trwałość. Depilując skórę unikniesz także nieprzyjemnych doznań w czasie odklejania opatrunku.

3. Stosowanie maści i kremów pod opatrunek

Tłuszcze zmniejszają właściwości adhezyjne opatrunków silikonowych, a co za tym idzie ich skuteczność. Stosuj opatrunki na suchą, umytą skórę (chyba, że lekarz zaleci inaczej).

4. Zbyt krótki czas terapii

Minimalny czas terapii wynosi 3 miesiące. Wcześniejsze przerwanie terapii, nawet jeśli obserwujemy satysfakcjonującą poprawę wyglądu blizny, stwarza ryzyko nawrotu zmian przerostowych i przebarwień.

5. Brak regularności

20/7 (minimum 12/7), czyli codziennie przez 20 godzin lub ryzykujesz, że nie uzyskasz pozytywnego rezultatu leczenia.

6. Stosowanie opatrunków jednorazowych jakby były wielorazowe

Opatrunków jednorazowych nie przykleja się ponownie. Najlepiej nosić je bez przerwy (można się w nich kąpać- powinny być wodoodporne). Opatrunek wymieniamy kiedy traci właściwości adhezjyjne- przestaje się trzymać na skórze (2).

7. „Terapia na tagiatele”

la fetta non è pasta, nie tnij opatrunków na wstążki, zachowaj minimum 2 cm marginesu wokół blizny! Nie rób tak jak na zdjęciu (z życia wzięte):

Newłaściwie przyciąty opatrunek

 

8. Wycieranie umytych opatrunków wielorazowych

Opatrunek to nie podłoga, szmatki używaj przy sprzątaniu, opatrunkowi pozwól wyschnąć :-)

9. Nieuzupełnianie żelu silikonowego po kąpieli i wysiłku fizycznym

Zaleca się zwykle stosowanie żelu silikonowego 2 x dobę. Pamiętaj jednak, że w trakcie kąpieli, intensywnego pocenia czy w wyniku mechanicznego oddziaływania (odzież), warstwa ochronna żelu łatwo może zostać usunięta z powierzchni skóry. W takich sytuacjach należy ponownie nałożyć żel na bliznę.

10. Niewłaściwy dobór produktu do blizny

Pamiętaj, że opatrunek powinien być odpowiedniej wielkości i mieć zdolność trwałego przylegania do blizny. O ile to możliwe stosuj opatrunki (nie żele). Zawsze świetnie sprawdzą się na tułowiu i kończynach.

Na fałdach skórnych, kończynach w pobliżu stawów (włączając szyję) i na skórze wokół łopatek stosuj opatrunki o podwyższonej elastyczności.

Na twarzy, dłoniach, bezpośrednio na skórze stawów stosuj żel (nie dotyczy specjalistycznych opatrunków do twarzy i dłoni- takie powinien zalecać lekarz).

 ..........................................................................................

(1)    Chwileczkę, ale w instrukcji mojego żelu silikonowego jest napisane, że należy go wcierać w bliznę przez 2-3 minuty?

-BAP MEDICAL w swoich zaleceniach dla użytkowników, stosuje się do międzynarodowych wytycznych leczenia blizn i zasad dobrej praktyki klinicznej. W tym przypadku również do zdrowej logiki. Wierzymy, że takie podejście docenią użytkownicy naszych produktów. Nie wcieramy żelu w bliznę!!!

(2)    No dobrze, ale plaster (opatrunek) jednorazowy, który dotychczas używałam można ponownie przyklejać…

-Czy aby na pewno? Zajrzyjmy do instrukcji takiego produktu (cytat) : „Zaleca się raz dziennie zdjąć plaster, bliznę oczyścić neutralnym mydłem oraz osuszyć. Plastry silikonowe na blizny należy zmieniać co 3-5 dni, kiedy utraci właściwości przylegające do skóry, jednak najlepsze efekty można uzyskać przy wymianie plastra co 24 godziny” (gramatyka i pisownia oryginału). Przecież tu jest napisane dokładnie to, co powszechnie zaleca się w przypadku opatrunków jednorazowych- jeśli odkleisz taki opatrunek, najlepiej go wyrzuć. Niestety sposób przekazania tej oczywistej prawdy jest dość zawiły. To zabieg marketingowy, mający stworzyć wrażenie, że mamy do czynienia z produktem wielorazowym. My w naszych zaleceniach staramy się wyrażać jasno i precyzyjnie. Nie chcemy nikogo wprowadzać w błąd, zalecamy tylko taką terapię, która przynosi „najlepsze efekty” (bo tylko taka ma sens).Produkty powiązane

Copyright © 2021 Quadropharm.pl, wszystkie prawa zastrzeżone.