FAQ

FAQ
Czy blizny należy wietrzyć?
Najlepszy mikroklimat dla blizny zapewnia opatrunek silikonowy. Wietrzenie blizny to wzrost ryzyka przerostu z powodu (a) ryzyka utraty wilgoci, (b) ekspozycji na światło słoneczne.
 
Kiedy należy rozpocząć leczenie?
Najlepsze efekty uzyskuje się stosując profilaktykę przerostu blizny (opatrunki lub żele silikonowe). Ale na leczenie nigdy nie jest za późno. Nawet utrwalone blizny znacząco poprawiają swój wygląd po terapii silikonem.
 
Czy blizny wystawiać na działanie promieni słonecznych?
Promieniowanie UV działa szkodliwie na blizny i jest czynnikiem wzrostu ryzyka przerostu i bliznowców
 
Jak długo trwa leczenia opatrunkiem z silikonu?
Minimalny zalecany okres terapii wynosi 3 miesiące dla ran świeżych i pół roku dla blizn utrwalonych
 
Co jest lepsze opatrunek (plaster) czy żel silikonowy?
Na to pytanie trudno jednożnacznie odpowiedzieć. Mechanizm działania jest ten sam (ochrona przed utratą wody w okolicy blizny). Wiele zależy to od warunków anatomicznych. Nie wszędzie opatrunek jest możliwy do zastosowania (głębokie fałdy skórne, powierzchnie stawów, części twarzy). Co do zasady, opatrunek działa silniej niż żel. Jednak nowoczesne żele, takie jak BAPSCARCARE Gel mają właściwości terapeutyczne bliskie opatrunkom. Duże znaczenie ma tu jakość żelu. Na rynku jest wiele produktów słabej jakości, których należy unikać. Dobre żele kosztują kilkadziesiąt złotych za opakowanie (powyżej 50 zł), ale w tym przypadku inwestycja się opłaci. Ciekawą alternatywą dla żelu silikonowego jest Alhydran, który nawiża okolicę rany, tak jak najlepsze żele silikonowe, a ma dodatkowo działanie "zmiekczające" i uelastyczniające bliznę.
 
Czy jeśli efekt jest, dobry terapię można zakończyć?
Wg zaleceń po 6 tygodniach przeprowadza się wstępną ocenę wyników leczenia. Zawsze jednak kontynuuje się terapię silikonem przez minimum 3 miesiące, nawet jeśli efekt od razu jest spektakularny. Chodzi o utrwalenie efektu.
 
Czy żeby zaoszczędzić pieniądze można stosować plastry silikonowe co kilka dni?
Tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń medycznych może przynieść pożądany efekt terapeutyczny. Oficjalne zalecenia są jednoznaczne silikon stosuje się codziennie przez minimum 12 godzin (najlepiej ponad 20). Stosowanie plastrów niezgodnie z zaleceniami to zmarnowane pieniądze.
 
Czy wszystkie plastry silikonowe utrzymują swoje właściwości przez 3-5 dni?
Większość cienkich silikonowych plastrów na nośniku z folii poliuretanowej zaleca się stosować przez nie dłużej niż 24 godziny (jeśli chcemy uzyskać najlepsze efekty terapii). Są to opatrunku jednorazowe (po odklejeniu należy opatrunek wyrzucić). Na tle tego typu produktów pozytywnie wyróżnia się BAPSCARCARE T, który może być noszony (bez zdejmowania) przez 5-7 dni, zachowująć pełne właściwości terapeutyczne.
 
Czy leczenie z zastosowaniem Scarban jest drogie?
Dwumiesięczna terapia Scarban kosztuje 250 zł. W tym czasie zagwarantowane są pełne właściwości terapeutyczne. Stosując typowe jednorazowe plastry 5/30 cm zapłacimy zazwyczaj znacznie więcej (około 1100-600 zł)
 
Czy im szybciej zacznę leczenie blizny, tym krótsza będzie terapia?
Terapia świeżo- wygojonej rany trwa około 3 miesiące. Terapia utrwalonej blizny pół roku
 
Czy to prawda, że blizna po cesarskim cięciu nie wymaga dodatkowej ochrony przed UV ponieważ zazwyczaj znajduje się pod ubraniem?
Ubranie nie zatrzymuje promieniowania w 100% jasne letnie tkaniny naturalne (len, jedwab, bawełna) przepuszczają duże ilości promieni ultrafioletowych, które niekorzystnie wpływają na proces tworzenia blizny.
 
Czym różnią się plastry silikonowe od opatrunków silikonowych?
Opatrunki do terapii blizn mylnie bywają nazywane plastrami. Oba określenia opisują ten sam produkt. Terapia rany silikonem polega na wykorzystaniu jego właściwości adhezyjnych (powodujących, że opatrunek sam przylega do ciała). Opatrunki silikonowe nie zawierają (i nie mogą zawierać) żadnych klejów, nie są więc plastrami.
 
Czy jeśli opatrunek silikonowy przestaje się trzymać na skórze można go przykleić plastrem medycznym lub umocować bandażem?
Właściwości terapeutyczne opatrunku silikonowego utrzymują się tak długo, jak długo wykazuje on właściwości adhezyjne (sam się utrzymuje na skórze). Po utracie tych właściwości opatrunek należy wymienić. Jeśli opatrunek nie utrzymuje swoich właściwości adhezyjnych przez okres deklarowany przez producenta, oznacza to że prawdopodobnie nie jest odpowiedniej jakości. Jeśli jednak warunki anatomiczno-fizjologiczne (silne pocenie, głębokie fałdy skórne) powodują, że opatrunek odpada mimo zachowania właściwości adhezyjnych można go umocować (najlepiej bandażem, lub bielizną kompresyjną).
 
Czy każdy może stosować plastry?
Tak, ponieważ nie stwierdzono występowania nadwrażliwości (alergii) na silikon. Jeśli stosujesz Scarban, Twoja skóra ma kontakt wyłącznie z czystym, medycznym silikonem.
 
Czy są jakieś przeciwskazania?
Jedynym przeciwskazaniem jest niewygojona rana (występowanie strupków, sączenie, krwawienie, aktywne zakażenie itp.)
 
Czy jeśli kupię kilka opakowań mogę liczyć na rabat?
Tak, prosimy o kontakt mailowy przed zakupem
 
Mój lekarz nie zaleca żadnych silikonowych plastrów Czy słusznie?
Trudno odnosić się do zalecań lekarskich, nie znając konkretnego przypadku. Jeśli rana jest wygojona, a pacjentka ma choć jeden z wymienionych tu czynników ryzyka, międzynarodowe wytyczne zalecają profilaktyczne stosowanie silikonu.
 
G
M
T
Y
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków
 
 
Opcje : Historia : Opinie zwrotne : Donate Zamknij


Copyright © 2021 Quadropharm.pl, wszystkie prawa zastrzeżone.