Wszystko co musisz wiedzieć o bliznach

Wszystko co musisz wiedzieć o bliznach

Gojenie rany

Skóra składa się z trzech warstw (od zewnątrz): naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.

Wszelkie zranienia dotyczące wyłącznie naskórka, takie jak otarcia, płytkie skaleczenia, goją się bez wytworzenia blizny i nie pozostawiają śladów. Ponieważ naskórek podlega ciągłemu procesowi odnawiania, organizm dysponuje „budulcem”, pozwalającym na zabudowanie uszkodzenia, tkanką złożoną z identycznych komórek, jak te zniszczone w wyniku urazu.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kiedy mamy do czynienia z raną skóry właściwej. Dochodzi wtedy od uszkodzenia naczyń krwionośnych, mieszków włosowych i innych komórek skóry właściwej.

Organizm nie dysponuje możliwością wyprodukowania identycznych komórek i musi „zatkać” ubytek za pomocą ich substytutu zwanego tkaną bliznowatą.

Tak tworzy się blizna.

Tworzenie i formowanie ostatecznego kształtu i formy blizny trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Na proces tworzenia blizny wpływ mają predyspozycje genetyczne, tryb życia, nałogi (zwłaszcza palenie), złe odżywianie.

Blizna prawidłowa

Prawidłowa blizna powinna posiadać następujące cechy:

  • Powinna być płaska (na poziomie skóry)
  • Powinna być wąska(1-3 mm)
  • Powinna mieć nieco jaśniejszy odcień od otaczającej skóry
  • Nie powinna napinać skóry
  • Nie powinna być tkliwa w dotyku, nie powinna swędzieć
  • Powinna układać się równolegle do naturalnych fałdów skóry (a najlepiej znajdować się w ich obrębie)
  • Powinna być prawie niewidoczna.

 

Blizna przerostowa

Co druga nieleczona blizna powstała w wyniku zabiegu operacyjnego jest nieprawidłowa- przerostowa (40-70%). Tkanka bliznowata przerasta ranę, wystaje nad powierzchnie skóry, jest przebarwiona, wygląda nieestetycznie, występuje świąd.

 

Bliznowiec

Najbardziej niekorzystną zmianą powstałą w wyniku formowania blizny jest Bliznowiec. Obecnie wiadomo, że bliznowiec to nieswoisty, rozrost włóknisty skóry. Jest to guzowaty twór o wzmożonej spoistości, gładkiej i lśniącej powierzchni, często z obecnością wypustek przechodzących poza pierwotny obszar uszkodzenia.

Jeśli dbasz o swoje zdrowie, starasz się ładnie wyglądać, dobrze odżywiać, warto zadbać również o ranę pooperacyjną, lub pourazową. Nigdy nie możesz mieć pewności, że Twoja blizna nie ulegnie przerostowi.

Naszczęście, zwykle możesz zapobiec przerostowi blizny. Wymaga to konsekwencji i odrobiny wytrwałości… Ale nie masz nic do stracenia a dużo do zyskania…

Konsekwencje zdrowotne blizn przerostowych

Nieprawidłowa blizna to nie tylko problem estetyczny to także poważne konsekwencje zdrowotne:

Podczas wykonywania ruchu blizna przerostowa może „ciągnąć”, to z kolei powoduje nieprawidłową postawę, zmianę sylwetki, garbienie się, przykurcze w okolicach stawów, ból pleców.

Zmiana postawy i ruchomości stawów, może prowadzić do napięć- np. w obszarze głowy, ramion, szyi, barków, czy kolan, a to z kolei może być przyczyną natarczywych dolegliwości bólowych.

Blizna przerostowa może powodować ograniczenie sprawności fizycznej a nawet niepełnosprawność

 


Copyright © 2021 Quadropharm.pl, wszystkie prawa zastrzeżone.